Rozwój osobisty ze wspinaczką

"WSPINACZKA JEST ..... TRUDNĄ PRÓBĄ WZLOTU PONAD SIEBIE SAMEGO. JEST SIĘGANIEM KU WOLNOŚCI" (W.Kurtyka).

 

Jeśli chcesz

  • nauczyć się budować własne cele
  • znaleźć drogę żeby je osiągnąć
  • zbudować motywację do działania
  • odkryć własne zasoby
  • zwiększyć poczucie swojej kompetencji
  • odkryć własne potrzeby
  • nauczyć się radzić sobie z własnymi emocjami
  • zbudować większą pewność siebie
  • zobaczyć siebie z innej perspektywy
  • przełamać swoje wewnętrzne bariery

 

 TEN TRENING JEST DLA CIEBIE

 

 

 Skąd powstał pomysł

Trening osobisty ze wspinaczką jest moim autorskim pomysłem. W swojej pracy postanowiłem działać dwu kierunkowo - zadbać nie tylko o psyche, ale również o somatykę. Jak pokazują badania uprawianie sportu ma bardzo pozytywny wpływ na naszą psychikę - poprawia samopoczucie, rozładowuje napięcie emocjonalne, zwiększa wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Aktywność fizyczna nie tylko poprawia naszą sprawność fizyczną, ale również wspomaga prace naszego mózgu. W trakcie ruchu nasze serce pompuje więcej krwi co za tym idzie więcej tlenu oraz glukozy. Lepiej dożywiony mózg lepiej pracuje, co ma wpływ na nasza sferę poznawczą. Połączenie dwóch rodzaju oddziaływań zwiększa szanse na dokonanie zmiany. Program powstał na bazie moich wieloletnich doświadczeń w pracy terapeuty oraz doświadczeń wspinaczkowych. Moje obserwacje pokazują, że nasza codzienność w której funkcjonujemy bardzo przypomina wspinaczkę, zdobywanie szczytów, podróż. Trening jest prowadzony w oparciu o narzędzia z Terapii Skierowanej na Rozwiązania.

Każdego dnia spotykamy się z różnego rodzaju wyzwaniami – raz są mniejsze raz większe. Próbujemy sobie radzić z nimi na różne sposoby – albo staramy się sprostać tym wyzwaniom i podejmujemy rękawice lub wycofujemy się, godzimy się na niekorzystne rozwiązania dla nas, frustrujemy się, boimy się postawić pierwszy krok, czujemy się bezradni, nie wiemy co zrobić. Pojawia się lęk, strach przed porażką - oceną innych. Stając przed jakimś wyzwaniem bardzo często też sami  siebie skazujemy na porażkę, zakładając z góry, że nam się nie uda i poniesiemy porażkę (jest to tak zwana samospełniająca się przepowiednia). Lęk, strach, negatywny obraz siebie stają się kajdanami, które ograniczają nasze działanie naszą perspektywę widzenia co utrudnia lub uniemożliwia osiągania naszych celów realizacji naszych marzeń.

Podobny proces zachodzi podczas wspinania. P. Korczak powiedział, że istotą wspinania nie jest góra - skała na która chcemy wejść, tylko ruch, który sprawia, że wspinacz może poruszać się do góry. Wspinacz często walczy ze skałą, walczy z samym sobą, co sprawia, że jest mu trudno skupić się na ruchu, który umożliwia mu postawienie kolejnego kroku. Wyłączne skupianie się na szczycie, na tym, żeby zdobyć górę może sprawić że będzie on tak „wielki”, że przysłoni drogę, która do niego prowadzi. Tak też dzieje się z każdym z nas, iż często nie widzimy naszej drogi, która może prowadzić do naszego celu. Przed rozpoczęciem wejścia na górę, przejścia drogi wspinaczkowej, wspinacz musi przeanalizować schemat lub samą linię która prowadzi na szczyt, sprawdzić gdzie mogą być trudności, jakie sekwencje ruchów trzeba wykonać czy droga jest dopasowana do jego możliwości czy ma sprzęt żeby bezpiecznie się wspinać.

Jeśli chcemy zdobyć szczyt musimy przebyć drogę, która na niego prowadzi. Podobnie jest gdy chcemy osiągnąć cele, które sobie stawiamy - do każdego prowadzi droga, którą musimy przejść jeśli chcemy osiągnąć swój cel.

 

Jak to wygląda? - jest to tylko ogólny schemat programu, który będzie dopasowany do każdego indywidualnie.

 

1. początkiem drogi są konsultacje indywidualne (czas trwania 50 min) - min.3 spotkania -które będą polegać na budowaniu potrzeb danej osoby oraz konstruowaniu celów, które mają być osiągnięte w trakcie spotkań. Spotkań indywidualnych może być więcej w zależności od tego na jakim etapie znajduje się dana osoba, z jakimi trudnościami się boryka i na co jest gotowa dana osoba. Każdy ma swój czas i porę.

 

2. gdy osoba czuje się gotowa, przenosimy się na ściankę wspinaczkową, gdzie na początek odbędą się dwa spotkania - do 30 min wspinania i do 30 min. omówienia.

 

3. po tym etapie wracamy ponownie do sesji w gabinecie.

 

4. spotkania odbywają się na przemian - ścianka wspinaczkowa/gabinet - będzie to dopasowane indywidualnie do każdej osoby.

Do wspinania nie trzeba mieć specjalnego przygotowania ani sprzętu,żeby się wspinać nie trzeba mieć mięśni ze stali, wystarczy ubiór sportowy i trampki oraz chęci :) na początek.

 

CHCESZ POZNAĆ SIEBIE, ZOBACZYĆ INNĄ PERSPEKTYWĘ, ZNALEŹĆ W SOBIE MOC DO DZIAŁANIA

 

ZAPRASZAM NA SPOTKANIE

 

PAMIĘTAJ KAŻDY MA SWÓJ EVEREST

 

  CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ LUB UMÓWIĆ NA SPOTKANIE

ZADZWOŃ 508 111 692

 

 

Mont Blanc 2013

 

MAŁE VIDEO MOTYWUJĄCE

Copyright © 2014 Marcin Korowaj. Projekt i realizacja neoGrafix.